Články

Přečtěte si nejnovější informace a zajímavosti nejen ze světa komunitní energetiky.

22.11.2022

Větrné elektrárny patří mezi obnovitelné zdroje energie, které jsou na vzestupu, což ostatně potvrzují i data Evropské asociace větrné energetiky Wind Europe. V návaznosti na náš předchozí blogový příspěvek, v němž jsme se věnovali nejpozoruhodnějším faktům týkajících se vodní energie, vám nyní přinášíme přehled nejzajímavějších údajů souvisejících s větrnými elektrárnami. Při přípravě souhrnu jsme čerpali inspiraci na webu Activesustainability.com.

Větrná energie bude do roku 2030 zaměstnávat až čtyři miliony lidí

Podle predikce Světové rady pro větrnou energii (GWEC) bude tato energie do roku 2030 celosvětově zaměstnávat až čtyři miliony lidí. Ještě v roce 2018 přitom bylo toto číslo téměř čtyřikrát nižší.

Více než třetina větrné energie se vyrobí v Číně, Evropě dominuje Německo

S instalovaným výkonem, přesahujícím hodnotu 300 GW, je Čína světovou jedničkou v oblasti větrné energie s podílem přes 35 procent. V žebříčku světových výrobců ji následují Spojené státy, Německo, Indie a Španělsko. Pokud vás zajímá, jak si vede Česko a další evropské státy, podívejte se na náš článek.

Větrná energie jako pomocník v boji proti hospodářské krizi

Větrná energie jako pomocník v boji proti hospodářské krizi Každá nová větrná turbína vytváří novou ekonomickou aktivitu ve výši 10 milionů EUR (asi 245 milionů korun). Větrná energetika je tak vhodným odvětvím pro investice do ekologického hospodářského oživení.

Větrné elektrárny mají pozitivní dopad na životní prostředí

Větrné elektrárny mají pozitivní dopad na životní prostředí Lidé si často myslí, že jsou větrné elektrárny environmentálně nešetrné – především kvůli jejich hluku. Faktem ale je, že jsou poměrně tiché. Díky tomu, že při provozu negenerují žádné uhlíkové emise (oproti elektrárnám na fosilní paliva), je jejich bilance vůči životnímu prostředí pozitivní.

Největší větrné farmy najdeme v Asii

Tři z pěti největších větrných parků světa nalezneme v Asii. Prvenství patří čínské elektrárně Gansu Wind Farm, jejíž instalovaný výkon představuje hodnotu 8 000 megawattů (MW) a do budoucna by měl narůst až na 20 000 MW. Největší evropským větrným parkem je britský Hornsea Project One, jenž je s instalovaným výkonem 1 218 MW zároveň největším offshorovým (ležícím mimo pevninu) zařízením svého druhu na světě. Více si můžete přečíst v našem přehledu.

359 MWh elektřiny za jediný den

Prototyp větrné turbíny SG 14-222 DD od Siemensu, který je nainstalován v Dánsku, dokázal během jediného dne vyprodukovat 359 MWh elektřiny (ekvivalent spotřeby 18 tisíc domácností), čímž stanovil rekord mezi větrnými elektrárnami. Stalo se tak v říjnu letošního roku.

Česko potenciál větrné energie zatím nevyužívá

V současné době se české větrné elektrárny podílejí na výrobě elektřiny v tuzemsku asi jedním procentem. Podle studie Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) Akademie věd je přitom potenciál Česka v této oblasti mnohem vyšší a do roku 2040 by větrné elektrárny mohly zajišťovat téměř třetinu místní spotřeby.


Nejnovější články

Agrovoltaika: nový rozměr synergie zemědělství a solární energie

Agrovoltaika představuje inovativní přístup v kombinaci solární energetiky a tradičního zemědělství. Tento trend, který získává na popularitě...

Plovoucí solární elektrárny: přelom v obnovitelné energetice a příslib budoucnosti

V posledních letech se stále více evropských zemí, včetně České republiky, obrací k inovativnímu řešení v oblasti obnovitelné energie – k...

Pět projektů unikátních solárních elektráren

Solární energetika zažívá v posledních letech výrazný posun. V rámci odklonu od fosilních paliv jde o nejoblíbenější a nejrychleji...

Telefon

+420 602 141 313

po-pá 8:00 - 15:30