Přečtěte si nejnovější informace a zajímavosti nejen ze světa komunitní energetiky.
13.08.2023
Česká republika prožívá hlad po fotovoltaice, a to i přes pozvolný pokles cen energií. Co nás v této oblasti v blízké době čeká a jaký smysl má investovat do solární energie? Podívejme se na přehled klíčových čísel, která odrážejí stav a vývoj fotovoltaiky v tuzemsku.
V loňském roce se v České republice postavilo úctyhodných 34 tisíc solárních elektráren s celkovým výkonem 289 megawattů. Toto číslo představuje pětinásobný nárůst oproti předchozímu roku, což potvrzuje obecně silný trend směrem k obnovitelným zdrojům.
Statistiky ukazují, že zájem o fotovoltaiku roste i v domácnostech. V roce 2019 bylo nainstalováno 537 fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů, avšak loni to bylo již více než 4 000. Očekává se, že toto číslo bude nadále stoupat.
Česká republika má šanci získat dotace pro výstavbu obnovitelných zdrojů o výkonu až 17,3 gigawattů. Avšak tyto finanční prostředky mohou postupně ubývat a může dojít k vyčerpání už na konci dekády.
Pro rozvoj fotovoltaických a větrných zdrojů energie v České republice jsou k dispozici finanční prostředky z evropských dotačních fondů ve výši 213 miliard korun. Plán je ambiciózní, nicméně podle ministra životního prostředí Hladíka splnitelný.
Boom fotovoltaických elektráren na rodinných domech byl stimulován prudkým zdražováním cen energií. Před třemi lety dosahovala návratnost investice kolem pěti let, avšak s postupným poklesem cen energií se tato doba zvyšuje na deset let. Přesto je solární energie stále atraktivním způsobem, jak snížit náklady na elektřinu.
Dříve často dlouhé čekací lhůty na dodávku a instalaci solárních panelů a bateriových systémů se dnes pohybují u standardních firem do půl roku. To je výrazný pokrok v porovnání s dobou energetické krize a vysoké poptávky.
Česká republika zaostává ve výrobě elektřiny ze slunce v porovnání s průměrem Evropské unie. Obnovitelné zdroje energie přispívají k celkové výrobě elektřiny pouze 15 procenty, přičemž solární elektrárny mají podíl pouhých 3,5 procenta.
Cena elektřiny vyrobené ze slunce a větru je nyní zhruba 80 eur za megawatthodinu, zatímco elektřina z uhelných elektráren vyjde na 130 eur kvůli emisním povolenkám. Fotovoltaika se tak stává stále atraktivnější alternativou.
Od nového roku byl zvýšen limit pro domácí fotovoltaické elektrárny, do kterého majitel nemusí žádat o licenci pro výrobu elektřiny. Nově se tento limit zpětinásobil a dosahuje 50 kilowatt.
Fotovoltaika v České republice prochází pozitivním vývojem, ačkoli je ještě stále co zlepšovat. S rostoucí podporou a novými technologickými inovacemi se očekává, že solární energie bude hrát stále důležitější roli v naší energetické budoucnosti. Závazek k rozvoji fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů energie je tak klíčovým krokem směrem k udržitelnější a čistější energetické budoucnosti České republiky. S podporou vlády, firem i jednotlivých občanů máme možnost dosáhnout pozitivních změn v energetickém sektoru a přispět k ochraně naší planety pro budoucí generace.
Agrovoltaika představuje inovativní přístup v kombinaci solární energetiky a tradičního zemědělství. Tento trend, který získává na popularitě...
V posledních letech se stále více evropských zemí, včetně České republiky, obrací k inovativnímu řešení v oblasti obnovitelné energie – k...
info@akecr.cz
+420 602 141 313
po-pá 8:00 - 15:30